A „hosszú nyár” részeként az idei évben is előszezoni menetrendet léptet életbe a vasúttársaság, így a hivatalos vakáció kezdete előtt több, mint egy hónappal – egészen pontosan május 12-től – jóval több lehetőség áll rendelkezésre a magyar tengerhez való eljutáshoz mind a járatok számát, mind pedig azok indulási gyakoriságát tekintve.
Az előszezoni menetrend bevezetésével, május 12-től sűrűbben indulnak a vonatok a Balaton partjára, emellett növeljük a kerékpárszállítási lehetőségeket is, ugyanis a MÁV az elmúlt években végrehajtott fejlesztéseinek köszönhetően egyre többen választják a versenyképes és környezetbarát vasúti és buszos közlekedést a Balatonhoz utazók közül.
A szezonon kívüli, úgynevezett téli menetrendhez képest több InterCity-kocsi és modern motorvonat is forgalomba áll, valamint bővülnek a kerékpárszállítási lehetőségek is, így a kora tavaszi időszakhoz képest több férőhely áll az utasaink rendelkezésére.
Irány a déli part!
A főváros és a déli partszakasz között a Balaton és Tópart InterCity vonatokat, valamint a Déli->Parti InterRégiókat tudják választani az utasaink. Az előszezonban már elindulnak a kétóránként közlekedő Déli->Parti InterRégiók a Déli pályaudvar és Siófok között, illetve hétvégenként Fonyódig, illetve Balatonszentgyörgyig.
A Balaton InterCitykben az előszezon egy részében, május 21-től 1. osztályú kocsik és étkezőkocsik is közlekednek, amelyeken az Utasellátó frissített kínálattal, nyári újdonságokkal várja az utasokat.
Az idei előszezonban is forgalomba áll a hétvégéken és ünnepnapokon a Jégmadár expresszvonat a korszerű, légkondicionált KISS emeletes motorvonatokkal, közvetlen összeköttetést teremtve a Dunakanyar térsége és a magyar tenger (Szob és Fonyód) között.
A Bagolyvonatok a hagyományokhoz híven idén is járnak péntek és szombat éjszakánként Keszthely és a Déli pályaudvar között.
Előszezon az északi parton is
Az észak-balatoni vasútvonalon, április első felében, azaz még a kisebb forgalmú időszakban pálya- és felsővezeték-karbantartási munkálatokat, valamint a vasúti közlekedésre veszélyes bokrok és fák kivágását is elvégeztük. Több mint másfél kilométer sínt cseréltünk ki, rendeztük az ágyazatot és nagygépes vágányszabályozást is végeztünk. A megelőző karbantartással – a megbízhatóbb közlekedés érdekében – csökkentettük a meghibásodások kialakulásának esélyét, és ezáltal a már májustól erősödő idegenforgalmi szezon zökkenőmentesebben indulhat a magyar tengerhez vonattal utazók számára.
Az északi part megközelítését a Kék Hullám expressz, a Vízipók sebesvonatok és a Katica InterRégiók teszik gyorsabbá, kényelmesebbé a főváros felől és felé.
Budapest és Tapolca között naponta kétóránként járnak a Kék Hullám expresszvonatok, amelyek Balatonfüredig csak Budapest-Kelenföldön, Székesfehérváron és Balatonalmádiban állnak meg, így biztosítva a leggyorsabb eljutást Balatonalmádi, Balatonfüred és az azokon túli településekre. A főszezontól a prémium 1+ osztályú bisztrószolgáltatással az Utasellátó kínálata is elérhető lesz a Kék Hullám vonatokon. A kiszámíthatóbb, pontosabb közlekedés biztosítása érdekében az északi parton Balatonfüred és Tapolca között korszerű, jól karbantartott és megbízható Henschel dízelmozdonyokkal vontatunk egyes Kék Hullám elnevezésű expressz/InterCity vonatokat. A sikeres átalakítások, felkészítések és a hatósági próbafutást követően már áprilisban forgalomba állt az első, amelyet a következő hetekben további ugyanilyen nagyteljesítményű dízelmozdonyok követnek.
Budapest és Balatonfüred között naponta kétóránként közlekednek a Vízipók sebesvonatok, amelyek Balatonfüredig csak Kelenföldön, Székesfehérváron, a part mentén pedig Balatonakarattyától minden állomáson és megállóhelyen megállnak (Káptalanfüred kivételével), így a leggyorsabb elérést kínálják Balatonakarattya, Csittényhegy, Balatonkenese, Balatonfűzfő, Alsóörs, Csopak és Balatonarács számára.
Budapest és Balatonfüred között, naponta korszerű FLIRT motorvonatokból álló Katica InterRégió járatok is közlekednek, amelyek Székesfehérvártól Balatonfüredig minden állomáson és megállóhelyen megállnak, kiszolgálva ezzel a kisebb településeket is – írja tájékoztatójában a MÁV.