Három közintézmény, a faluház és könyvtár, az óvoda, valamint az egészségház energiahatékonysági fejlesztése valósult meg Erdőkertesen, 151 millió forintból – közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden a Pest vármegyei településen.
Rétvári Bence a faluház előtti téren tartott ünnepségen hangsúlyozta, a beruházások révén nagymértékben csökken az energiaszámla és a környezetterhelés is.

Az épületek meg is szépültek, de a környezetterhelés szempontjából nem elhanyagolható, amit a három épület korszerűsítésével meg lehetett oldani – mondta Rétvári Bence, hozzátéve: azért is kell értékelni minden környezetvédelmi szempontból is fontos beruházást, mert azok a jövő generációit segítik.

Ha összeszámoljuk, hogy az új szigetelésnek és a napelemeknek köszönhetően mennyivel kevesebb káros anyag kerül a környezetbe, akkor elmondhatjuk, hogy a 10 ezer lelkes településen akkora munkát végeztek el a szakemberek, mint ha 2500 fa dolgozott volna azon, hogy megkösse a szén-dioxidot a levegőből és oxigént termeljen, vagy mint ha kivonnánk 250 autót a forgalomból – közölte az államtitkár.

Erdőkertes Önkormányzata a Széchenyi Terv Plusz program keretében három épület energetikai fejlesztését valósította meg a TOP Plusz 2.1.1 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése felhívás keretében. A pályázatban az ERFA vissza nem térítendő támogatásából az Egészségház, a Faluház és Könyvtár, valamint a Ki Akarok Nyílni óvoda energetikai korszerűsítése valósult meg, 100 % támogatási intenzitás mellett, 151,08 millió forint összegből.

Az óvodában a megújuló energiafelhasználás növelésére telepítésre került a 22 kWp napelemes rendszer. Az épület energetikai besorolása a fejlesztés hatására CC kategória lett. A Faluházban a projekt keretén belül megvalósult a homlokzat, a lábazat, a fűtetlen padlás felé eső falak hőszigetelése, valamint nyílászárócsere.

Megújuló energia hasznosítását 17 kWp napelemes rendszer biztosítja. Az Egészségházban valósult meg a legnagyobb mértékű energiahatékonysági fejlesztés, amely magába foglalja a teljes épület, a lapos tető és a pincefödém hőszigetelését, valamint a korszerűtlen nyílászárók cseréjét. Az orvosi rendelőket ellátó elavult kazánt korszerű kondenzációs kazán váltotta fel, a használati melegvíz termelést korábban ellátó villanybojler helyett pedig indirekt fűtésű tartály került fel. A fűtési rendszer további korszerűsítéseként az új hőleadók termosztatikus radiátorszelepeket kaptak. A megújuló energia hasznosítására az orvosi rendelők villamos energia fogyasztásának lefedésére 11,5 kWp napelemes rendszer üzemel. Az épületek a fejlesztés hatására BB energetikai besorolásba kerültek
Forrás: Dunakanyar Régió/MTI
Fotó: Szabó Csaba

