Az elmúlt években stabil pénzügyi helyzetet és folyamatos fejlesztéseket tudhat maga mögött Sződ Község Önkormányzata – derült ki a Hertel László polgármesterrel készült interjúból. A településvezető elmondta: a tudatos, takarékos gazdálkodásnak köszönhetően jelenleg nincs működési nehézség, az önkormányzat pedig jelentős önerős és pályázati beruházásokat valósított meg.
Hertel László felidézte, hogy a 2000-es évek elején az önkormányzat még működésre is hitelt vett fel, ezt azonban az elmúlt évtizedekben sikerült teljesen megszüntetni. A létszám racionalizálásával meghatározták az önkormányzati feladatok ellátásához szükséges optimális létszámot, majd ezt követően fejlesztésekbe és megtakarításokba tudtak kezdeni. A polgármester hangsúlyozta: Sződ minden belterületi útja ma már szilárd burkolatú, az egész településen kiépült a szennyvízcsatorna-hálózat.
Az önkormányzat az elmúlt években jelentős intézményi fejlesztéseket hajtott végre. Bővült és megújult az óvoda, felújították és korszerűsítették az iskolát és annak tornatermét, valamint napelemeket telepítettek az intézményekre. A polgármester szerint az energetikai beruházások kézzelfogható eredményt hoztak: például az óvodában a napelemes rendszer több áramot termel, mint az intézmény fogyasztása, az iskola tornatermében pedig a felújítást követően mintegy 50 százalékkal csökkent a fűtési költség. A rendelők szintén megújultak, hő- és padlásszigetelést kaptak.

Sződön új közösségi terek is létrejöttek. Megépült a faluház, amelyben színházterem és sportöltözők kaptak helyet, ide költözött az önkormányzati hivatal is. A rendezvények számára a faluház mellett a Sződi Hagyományközpont is helyszínt biztosít. A TOP Plusz pályázaton nyert 231 millió forintból kialakított falumúzeum és hagyományközpont 2025-ben nyílt meg, és interaktív módon mutatja be Sződ népszokásait, népviseletét és történetét.

A településen fejlesztették a sport- és szabadidős infrastruktúrát is. Felújították a labdarúgópályákat, két nagy gumiburkolatos játszótér működik, valamint egy 30 férőhelyes minibölcsőde is rendelkezésre áll. A polgármester kiemelte a kerékpáros pumpapályát, amely 45 millió forintos beruházással valósult meg: ebből 27 millió forint pályázati támogatás volt, 18 millió forintot pedig az önkormányzat biztosított. A pályát 2025 októberében adták át, és azóta nagy látogatottságnak örvend.

A közlekedési infrastruktúra fejlesztése is folyamatos. Több mint száz személyautó és négy busz befogadására alkalmas parkoló épült, új buszmegállók készültek peronnal és váróval, valamint KRESZ-parkot alakítottak ki a gyermekek számára. A karbantartási feladatok egy részét az önkormányzat saját csoportja végzi, amelyhez eszközöket is beszereztek, köztük traktort a téli hóeltakarításhoz.
A 2025-ös évben Sződ lakossága 3329 fő volt. A költségvetés bevételi és kiadási főösszege meghaladta az 1,09 milliárd forintot. Az előző évi gazdálkodás eredményeként jelentős tartalék állt rendelkezésre, amelyből tavasszal több önerős beruházás is megvalósult, összesen több mint 87 millió forint értékben. Az év során mintegy 400 millió forint értékű fejlesztés készült el a településen.
A környezetvédelmi beruházások között szerepelt az önkormányzati tó és környezetének megújítása, faültetések, valamint közpark kialakítása. A Dózsa György úton új fatelepítési program indult, amely a korábbi meggyfasor hangulatát idézi vissza, korszerű, betegségeknek ellenálló fafajokkal.
A polgármester az interjúban hangsúlyozta: a fejlesztések egyik kulcsa az egységes képviselő-testület, amely a település érdekeit szem előtt tartva, egy irányba haladva dolgozik Sződ fejlesztésén. Elmondása szerint ez az összhang tette lehetővé a hosszú távon tervezhető, kiegyensúlyozott működést és a folyamatos beruházásokat – írja a 0627.hu.





