Kitekintő

Eszményeink összekötnek – Szoboravatás Székelyföldön

2025. április 10-én a székelyföldi Kovásznán avatták fel a Dunakeszin élő Czinege István szobrászművész által készített Kőrösi Csoma Sándor mellszobor bronzból öntött mását. 

Kőrösi Csoma Sándor szülőföldjén, az egykori Háromszék vármegye magyar többségű városában, Kovásznán, 1990 óta rendezik meg a Tibet tudományt megalapozó, világjáró honfitársunk emlékét idéző ünnepnapokat. A Csoma-napok fő szervezője a Gazda József író és munkatársai által 35 éve létrehozott Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület (ma már Népfőiskola is), amelynek célja és feladata a névadó tudós emlékének ápolása, a Csoma-kutatások ösztönzése és az anyanyelv ápolása Háromszéken.

A Csoma-napok gazdag programján belül sor került képzőművészeti tárlat megnyitójára, színházi- és néptánc előadásra, tudományos konferenciára. Az ünnepnapok kiemelkedő jelentőségű eseménye volt Czinege István Dunakeszin élő szobrászművész alkotásának avatása.

A mellszobor 1986-ban mészkőből készült eredetijét az alkotó a tibetológus nevét viselő dunakeszi iskola részére készítette. A szobor bronz másának létrejötte Flórián Csaba orvosnak, megszállott Kőrösi Csoma tisztelőnek, kutatónak köszönhető, aki a Kőrösi Csoma Sándor Baráti Kör tagja. Dunakeszi látogatása idején megtekintette a lakótelepi iskola Kőrösi Csoma „relikviáit”. Ekkor megtetszett neki Czinege István alkotása. A művész engedélyezte, hogy másolat készüljön róla. Dr. Flórián Csaba gyűjtést indított a szobor másának elkészítésére, amelynek eredményeképp az alkotás immár Kovászna városát gazdagítja.  Kőrösi Csoma Sándor mellszobrának kovásznai avatása a tudós iránti mély tisztelet és szeretet alapján létrejött kötelék, összetartozásunk jele.

Kollár Albin

Fotó: Kerekes Csanád

Még szintén érdekelheti...