Kultúra

Vízszabályozás, a pandák és a tao

Kulturális, oktatási és sportügyi partnerségi egyeztetések három kínai UNESCO világörökségi helyszínen.

A várost képviselve, 2025. április 13-án Kínába utaztunk, ahol részt vettünk a Szecsuan tartomány fővárosában, Chengduban megrendezett Chengdui Nemzetközi Baráti Városok Együttműködési és Fejlesztési Konferenciáján, ahol 47 ország küldöttei gyűltek össze, hogy a jó partnerség és a nemzetközi együttműködés jegyében tanácskozzanak jövőbeni gazdasági és kulturális terveikről. Magyarországot három település, Dunakeszi, Pécs és Budapest XVIII. kerülete képviselte. Pécs már 2017 óta jó együttműködést folytat – elsősorban az oktatás területén – Csengduval. Dunakeszi számára is jó lehetőséget kínálhat, ha kulturális csoportjaink, oktatási intézményeink, illetve a sportegyesület megismerheti a kínai metódusokat, és – elmondásuk alapján – ők is örömmel vennék a nálunk működő sportmodellt, a magas szintű zenei képzési módszerek, oktatási stratégiák bemutatását. A dunakeszi fiatalok profitálhatnának egy ilyen jellegű együttműködésből, hiszen a világ megismerése, a peregrináció már évszázadok óta természetes eljárása minden nemzetnek, amely tanulni, fejlődni, előre lépni kíván.

Egy város a zöldben

Csengdu – a zöld város

Csengdu, a maga 21 millió fős lakosságával Kína délnyugati részén található. Az ide látogató számára már a repülőgép ablakából nyilvánvalóvá válik, hogy a település nem egyszerűen egy zöld város, hanem egy város a zöldben. A több mint 2300 éves múltra visszatekintő település az utóbbi évtizedekben – tudatos tervezés eredményeképpen – igazi, modern várossá vált, amely azonban teljes összhangban él a környező természettel. A városrészeket úgy alakították ki, hogy hatalmas zöldterületek válasszák el őket egymástól. Csengdu a térség gazdasági, közlekedési és kommunikációs központja, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek a sportra, a kultúrára, arra, hogy nemzetközi események helyszínekét a világ számára is ismertté váljanak. Itt működik Kína egyik óriáspanda-rezervátuma, amely heroikus küzdelmet folytat e kihalás szélén álló faj megmentése érdekében. A tartományi főváros közvetlen közelében található Dujiangyan városa, amely partnerségi együttműködési megállapodást kezdeményezett Dunakeszivel.

A csengdui pandarezervátum

A világörokség része

A 800.000 fős Dujiangyan rendezett, modern város, amelynek területén két, az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított látványosság is található. Az egyik az a gátak nélküli vízszabályozó rendszer, amely Kr. e. 256 óta akadályozza meg, hogy a Min folyó (a Jangce mellékfolyója) elöntse a területet. Az ekkor kialakított megoldás figyelembe vette a környék topográfiai és hidrológiai adottságait, és tökéletesen alkalmazza az öntözés, az üledékelvezetés, és az áramlásszabályozás törvényeit. A rendszer üzembe helyezése után több áradás nem történt és Szecsuan ma a legtermékenyebb kínai tartomány lett. A világörökség része továbbá a Dujiangyan mellett húzódó Qingcheng-hegy, amelyet a „világ legcsendesebb és legeldugottabb helyének” neveznek. Ez a tao egyik szülőhelye, amelynek kulturális emlékei, működő kolostorai számos látogatót vonzanak évente.

Partnerségi együttműködési szándéknyilatkozat aláírása Chengduban

Mindezen szempontokat figyelembe véve, és a kínai Dujiangyan (Chengdu, Szecsuan, Kína) városának kezdeményezésére 2025. április 16-án Dióssi Csaba polgármester kulturális, oktatási és sportügyi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a város vezetőjével, amelynek célja a kölcsönös fejlődés előmozdítása, a két város lakossága közötti barátság elmélyítése, valamint a testvérvárosi kapcsolat kialakításának megalapozása. A tervezett együttműködés lehetővé teszi a három fókuszterületen a kölcsönös tapasztalatcserét, a dunakeszi iskolák, sportszervezetek és kulturális csoportok közötti kooperációt. Fontos aspektus, hogy a Dujiangyan-i Egyetemen magyar, mint idegen nyelvszakos hallgatók tanulnak, akiknek a segítségével az oktatási kapcsolat még jobban ki tud teljesedni.

Tuzson-Berczeli Péter kiállításának megnyitója Dujiangyan-ben

Egy dunakeszi–kínai kulturális együttműködés egyik kezdő lépéseként határozható meg Tuzson-Berczeli Péter Munkácsy-díjas dunakeszi festőművész kiállítása a Dujiangyan Városi Kulturális Múzeumban. A kiállítás 2025. április 14-én megrendezett szabadtéri megnyitója, majd azt követően a tárlatvezetés három nyelven (kínai–angol–magyar) zajlott. Ezt megelőzően a Dujiangyan Guangzhou Általános Iskola diákjai rendkívüli tanóra keretében találkozhattak a festőművésszel egy közös alkotásra és beszélgetésre. Tuzson-Berczeli Péter elmondta, hogy kiállítása olyan nagy érdeklődést váltott ki Dujiangyan-ben, hogy további hét helyszínen mutatják be. Az utolsó állomása a Pekingi Liszt Intézet lesz. „A kínai fél rendkívül vendégszerető volt. Barátságos, érdeklődő és hozzáértő szemlélőknek bizonyultak. Nagy öröm volt látni, hogy műveimet értékesnek ítélik, tisztelettel néztek alkotásaimra.” – mondta Tuzson-Berczeli Péter. A kínai partner elmondta azt is, hogy örömmel fogadná más magyarországi művészek kiállítását is.

Forrás: Kerekes Dóra helytörténész/Dunakeszi Polgár

Még szintén érdekelheti...