Július 6-án, vasárnap kerül sor a hazai galoppsport legrangosabb eseményére, a 103. Magyar Derbyre, amelyen a hároméves telivérek legjobbjai mérik össze gyorsaságukat és állóképességüket a Kincsem Park gyepén. Az esemény nemcsak sportértékében kiemelkedő, hanem hagyományában is – a Derby győztese örökre beírja nevét a magyar lóversenyzés történetébe.

A futam előtti egyik legfontosabb mozzanatra, a startbox sorsolásra, a lóversenyzés magyar bölcsőjében, Alagon került sor. A történelmi jelentőségű tréningtelep nemcsak szimbolikus helyszíne volt az eseménynek, hanem a versenyző lovak többsége itt készül a megmérettetésre. A sorsolás eredménye nagyban befolyásolhatja a verseny taktikáját, hiszen a belső starthelyek előnyt jelenthetnek az 2400 méteres táv első szakaszán.

Az ünnepélyes sorsoláson megjelent – többek mellett – két többszörös Derby-győztes tréner, Ribárszki Sándor és Kovács Sándor is, a startboxok számát pedig olyan nagyszerű sportemberek húzták ki, mint a kétszeres olimpiai bajnok öttusázó, Martinek János, napjaink kiváló öttusázója, Erdős Rita és az Európa-bajnok birkózó, Lévai Levente. A nagy szakmai és sajtó érdeklődéssel kísért ünnepi ceremóniát Krebs András, Kincsem Nemzeti Lóverseny és Lovas Stratégiai Kft. ügyvezető helyettese „vezényelte le” nagy profizmussal, aki a Dunakanyar Régió kérdésére elmondta:

– Fantasztikus, hogy itt lehetünk Dunakeszi-Alagon. Az első Magyar Derby-t 1921-ben futották és azt Dunakeszi-Alagon rendezték, mert a pesti pálya, amely most 100 éves, az akkor épült még csak. Az első Magyar Derby-t Vatinius nyerte, ezért azt is mondhatom, hogy Alagra mindig hazajárunk. Hogy milyen helyet foglal el a 103. Magyar Derby Közép-Kelet Európában? Véleményem szerint jelentős futamnak számít. Bár ma már óriási az olló Nyugat-Európa és Kelet-Közép-Európa között, de azt büszkén mondhatom, hogy a Kincsem Park a Közép-kelet-európai régiós központként tartja vezető helyét. Nagyon sokan szívesen járnak Budapestre versenyezni, de jelentős azoknak a tulajdonosoknak a száma is – köztük sok szerb, horvát, szlovák futtató – akik megtapasztalták a Kincsem Park kiváló adottságait, meggyőződtek az alagi tréningtelepen dolgozó trénerek szakmai felkészültségéről, s ezért szívesen hozzák drága lovaikat Magyarországra.

Krebs András hozzátette: A Derby mezőnye idén is erős: több hazai tenyésztésű és külföldi import lovat láthatunk a rajtvonalnál, köztük korábbi klasszikus versenyek győzteseit is. Az esélylatolgatások alapján izgalmas és nyílt küzdelemre van kilátás – a nézők és a fogadók legnagyobb örömére.

Elmondta, a magyar lóversenyzés legújabb kori fénylőcsillagáról, Overdose fantasztikus sikereiről emlékfutással emlékeznek meg halálának 10. évfordulóján. „Sztárok nélkül nincs eladható sport, remélem, hogy a 103. Magyar Derby-n is születnek új sztárok” – mondta Krebs András Overdose óriási népszerűségére emlékeztetve.
A Kincsem Park nemcsak a versenyről szól majd: családi programok, divatbemutató, gasztroélmények és az immár hagyományos kalapverseny is várja az érdeklődőket. A Magyar Derby tehát nem csupán sportesemény, hanem társadalmi ünnep is, ahol a hagyomány és a modern élmény kéz a kézben jár.

– Szombaton és vasárnap 13 órától már jönnek a futamok. Ingyenes a belépés a családok számára. Fantasztikus hétvége vár ránk, melynek a csúcspontja vasárnap este a 103. Magyar Derby, de előtte a Divatfesztiválon megcsodálhatjuk a legszebb női kalapokat… Ezúttal sem maradhatnak el a gyerekprogramok, mint például pónilovaglási lehetőség, a közönség gyönyörködhet a látványos huszárbemutatóban, és még sok, sok minden várja a hétvégén a Kincsem Parkba kilátogatókat – sorolta Krebs András.

A július elsején megtartott alagi startbox sorsoláson jelen volt Sipos Dávid, Dunakeszi alpolgármestere is, aki örömmel mondta: szerinte Dunaleszi-Alag és a lóversenyzés elválaszthatatlan egymástól.

– Rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy Dunakeszi méltó hazája a lóversenyzésnek, melynek a korábbi évtizedekben Alag adott otthont. Nagy öröm számunkra, hogy az Európa-hírű alagi tréningtelep napjainkban is működik, és ide vonzza a kiváló versenylovakat.
A fiatal politikus kérdésünkre válaszolva kijelentette: Tudják, hogy versenyzés modern technikai feltételein nem adottak Alagon ahhoz, hogy a Magyar Derby szintű versenyt rendezzenek, de azt el tudja képzelni, és támogatja is, hogy alkalmanként színvonalas amatőrversenyeket rendezzenek Dunakeszin, mint korábban.

– A hagyományok, az értékek megőrzése, továbbadása rendkívül fontos, ezért is szorgalmazom, hogy alkalmanként rendezzünk lóversenyt Dunakeszin, amely tovább öregbíti a város jó hírnevét, s egyben tisztelgünk is a nagy elődök emléke előtt, akik megteremtették a magyar lóversenyzés bölcsőjét Alagon – jelentette ki az alpolgármester, aki elárulta, hogy családjával együtt nagy izgalommal drukkol majd a 103. Magyar Derdy-n az általuk favorizált versenylónak és zsokéjának.
Vasárnap este kiderül, hogy ki írja be nevét a magyar lóversenyzés történetének nagykönyvébe.
Vetési Imre
Fotó: Kovács Zsolt




