Kultúra

“Helyünk van a világban” – Tavaszi nyitány a DunArt Galériában

2025. március 14-én 18.00 órakor kezdődött a VOKE JAMK Magyarság Galériájában a DunaArt Galéria Tavaszi nyitány című kiállításának megnyitója. Az ünnepség Csonka Levente Zsolt, a Gödi Németh László Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulójának virtuóz gitár játékával vette kezdetét, majd Csoma Attila, a VOKE JAMK igazgatója üdvözölte a vendégeket.

Az esemény ünnepi hangulata nemcsak a közelgő nemzeti ünnepnek volt köszönhető, hanem annak is, hogy éppen 15 évvel ezelőtt rendezték meg először ezt a tárlatot – tudhattuk meg igazgató úrtól.

A kiállítást Peti Sándor, a DunArt Képzőművészeti Egyesület elnöke nyitotta meg.  “Nehéz ezt a 15 évet szavakba önteni” – mondta, de neki mégis sikerült. Nem is akárhogyan. Szakmai hitelességgel beszélt arról, hogy a természet újjáéledése a művészek számára egyfajta érzelmi és kreatív megújulást hoz. Minden inspirálóan hat az alkotókedvre. A művészet a lélek kifejezőeszköze, mellyel az alkotók a szépség megteremtése mellett gondolatokat és élményeket közvetítenek az emberi lét örömeiről, fájdalmairól, reményeiről. A művészet örömforrása az önkifejezésnek és a közösségi kapcsolatoknak. Ezért alakultak meg 15 évvel ezelőtt. Küzdelmes és állhatatos munkájuk eredménye az elismertség. Több művészük lett tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, ketten a Magyar Művészeti Akadémia köztestületének, többen kaptak polgármesteri elismerést is. Tuzson-Berczeli Péter az egyesület egyik alapító tagja, a tegnapi napon, kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréseként a hazai legrangosabb szakmai elismerésben, Munkácsy Mihály-díjban részesült.

“Helyünk van a világban, kedves művésztársaim, helyünk van a világban. Közösségünkhöz tartozni szakmai elismertséget jelent. Ezt 15 év távlatából bizton mondhatom. Közösségünk történelme alatt több művészi úttól kellett búcsút venni: id. Sipos Károly, Péntek Lajos, nemrégen Gáspár Imre, tavaly Dusza Tibor… és sajnos idén, 95 éves korában elhunyt Dér Győző szobrász, a Magyar Kultúra Lovagja, aki önmagát egyszerűen fafaragó mesternek tartotta. Sokkal több volt” – mondta Peti Sándor.

No, ez volt az a pillanat, amikor könnyek tódultak szemembe. Ekkor éreztem meg, micsoda megtiszteltetés nekünk, Balogh Edit, Juhász Terézia, Kiss Eszter, Kubó Éva, Lelesz István, Mucsi Erika, Mucsi Tina, Nádor Géza, Palásti Renáta, Patyus Ferenc, Peti Sándor, Tuzson-Berczeli Péter, Vincze József, a jelenlegi tárlat kiállítóinak, hogy itt lehetünk, s részesei vagyunk alkotásainkkal annak a folyamatnak, melyet Ők, a nagy elődök indítottak, képviseltek.

“Közösségünk által precedenst teremtettünk azzal, hogy a képzőművészeti múlttal nem rendelkező városunkban olyan művészeti alapot tettünk le, amely a jövő számára lehetőséget ad arra, hogy a jelenből hagyományt teremtsenek városunkban. Senki ne gondolja, hogy ezek csak szavak, a fentiek tükrében, bizony ez tény. Dunakeszi történelmében nem volt még egy ilyen képzőművészeti alkotóközösség. Tény, hogy ma is itt vagyunk, és művészeink alkotásait most is láthatjuk a falakon, az idei nemzeti ünnepünk előestéjén, immár 15. alkalommal. Hogyan tovább? Mindig megfordul a kérdés bennem. Ha végig tekintek a 15 éven, azonnal két szó jut eszembe, ami lefedi és előrevetíti a jövőképet: szakmaiság és nyitottság, e mentén sikerült az elmúlt 15 év távlatában megtartani értékeinket, melyek közül mind az egyéni, mind a közösségi elismerés fontos tényezője szakmai önbecsülésünknek. Ez tovább motiválja alkotói tevékenységünket. Itt van a helye, hogy bejelentsem, hogy a holnapi március 15-i ünnepség keretében rendezendő díjátadó ünnepségen a DunArt Képzőművészeti Egyesület Dunakeszi Városért Plakett kitüntető címet kapja.”

Ezt követően Peti Sándor a felelősségvállalásról és a közösségi összetartás megtartó erejéről beszélt: “A mi jelenünk, az utánunk jövő nemzedékek öröksége.” Végül megköszönte a művelődési központ dolgozóinak és Csoma Attilának az évek óta tartó segítő támogatást, a művészek alkotásainak fotóiból készült tablóval. Ezek a fotók azok, melyek a város buszmegállóit díszítik, s ezek teszik egyedivé azokat a csodálatos emléklapokat, melyet mi, a kiállító alkotók kaptunk.

            Aki kedvet kapott ahhoz, hogy egy szemet gyönyörködtető vizuális élmény részese legyen, 2025. április 1-ig még megtekintheti a XV. DunArt Tavaszi nyitányt.

Balogh Edit

Fotó: Kovács Zsolt, KesziPress, Vörös István

Még szintén érdekelheti...