Emlékezés

Átadták a zsinagógában a Raoul Wallenberg utódai című tanulmányi verseny díjait

A Váci Zsidó Hitközség múlt év végén meghirdetett „Raoul Wallenberg utódai” című tanulmányi versenyét lezáró ünnepélyes díjkiosztónak adott helyet május 15-én az Eötvös utcai zsinagóga, ahol ebből az alkalomból a megmérettetés részeként készített tablókat is kiállították a szervezők a falak mentén.

Turai János, a hitközség Wallenberg-díjas elnöke bevezetőjében emlékeztetett, hogy hosszú éveken át tevékeny részt vállaltak házigazdaként (is) az életmentő svéd diplomata nevét viselő egyesület országos tanulmányi versenyének megvalósításában, de ez a történet a múlt évi helyi fordulóval – a kiírók részéről igencsak dicstelenül és méltatlanul – befejeződött, mivel ott az első helyen végzett váci csapatot állítólagos számítástechnikai hibára hivatkozva utólag visszasorolták a 3. helyre.
– Miután az egyesület elnökénél érdeklődtem a 2025. évi várható együttműködésünkről, azt a választ kaptam, hogy Vácon nem lesz vetélkedő, a területi forduló rendezési joga átszállt Ceglédre. Kérdésemre nem jött magyarázat, innentől pedig ez a kapcsolat megszakadt. Azt vélem, hogy a döntésnek politikai háttere van – világított rá a történtekre a hitközségi elnök arra utalva, hogy a városi önkormányzat balliberális vezetéséhez fűződő kapcsolatuk fagyossá válása lehet a háttérben.

Mivel azonban nekünk ennél a viszonynál, az álságos politikai korrektségnél sokkal fontosabb a megemlékezés Raoul Wallenbergnek a holokauszt idején tanúsított embermentő hősiességéről, ezért meghirdettük a saját versenyünket. A téma értelemszerűen a névadó diplomata élete, munkássága volt, különös tekintettel persze humánus szellemiségének hatására Vácott és környékén, hiszen itt is voltak követői a vészkorszak idején. És ez a bátor kiállás ma is hat, sok fiatal érdeklődését felkelti, kiváltva részükről a megbecsülést, minket magunkat is örömtelien meglepett például a vetélkedő lelkes fogadtatása, hiszen több mint ötvenen vettek részt a felkészülésben, a tudástesztelésben, tablókészítésben.

Rétvári Bence országgyűlési képviselő, a tanulmányi verseny fővédnöke kiemelte:
„Nekem mindig megdöbbentő, amikor Turai János rendre emlékeztet, hogy ha kellő tisztelettel, meg-megállva egy pillanatra, normál beszédtempóban folyamatosan felolvasnánk a Vácról és környékéről elhurcolt holokauszt-áldozatok neveit, az szinte egy napba telne. Erre gondolva mindig szembesül az ember azzal, hogy milyen sötét világ volt az az időszak. Fontos ezt észben tartani, fontos nem felejteni, ugyanakkor nagyon fontos megemlékezni az embermentőkről, egyúttal példaként állítva hősiességüket. Ami a mai fiataloknak és a következő felnövekvő generációknak mindebből tanulság lehet, az az, hogy az emberi gonoszság ezzel nem múlt el a történelemben, mert újra és újra vannak időszakok, amikor felerősödik, amikor az aljas ösztönök eluralkodnak, különösen így van ez például háborús körülmények között. Okulni kell a történelemből, és amikor azt látjuk, hogy ismét ember embernek farkasává kezd válni, akkor ez ellen fel kell lépni, ennek gátat kell szabni, és az erre való felvérteződésben nagyon fontosak az ilyen és más hasonló tanulmányi versenyek, szellemi vetélkedők is.”

A nagy létszámú jelentkező közül kilenc versenyző ért el díjazásra jogosító eredményt, e körön belül pedig Juhász Viktória, Komlós Jozefa és Kaszás Szonja végzett az első három helyen.
Turai János a díjátadón köszönetet mondott a versenyre a legtöbb diákot delegáló Selye-iskola felkészítő pedagógusának, Rodney Ágnes tanárnőnek is.

Május 22-én délután újabb kiemelkedő jelentőségű alkalomra, a Vác és környéke zsidóságának holokauszt-tragédiájáról megemlékező hagyományos kegyeleti eseményre nyílik ki a zsinagóga kapuja, a 16 órakor kezdődő megemlékezés keretében a gyászszertartást prof dr. Róna Tamás főrabbi és Raáb Gábor kántor vezetik majd.

Forrás: vaconline.hu/Ribáry Zoltán

Még szintén érdekelheti...