Böőr Zoltán 2024 novembere óta a VSD szakmai vezetője. A 46 éves exélsportoló pályafutásának csúcsa profi labdarúgóként az 1996 és 2015 közötti időszakban volt. A Debreceni VSC színeiben elért eredményei: háromszoros magyar bajnok, kétszeres Magyar Kupa-győztes, kétszeres Szuperkupa-győztes. A Loki után játszott még Győrben, Újpesten, a REAC-ban és Dunaújvárosban, volt egy rövid törökországi kitérője is, végül 2015-ben fejezte be aktív pályafutását, 21 alkalommal felnőtt magyar válogatott, korábban korosztályos válogatott. Profi klubmenedzserként is kiváló eredményekkel büszkélkedhet. Beszélgetésünk során arról kérdeztük, hogyan érzi magát Dunakeszin és milyen eredményeket értek el a szakosztályok eddigi tevékenysége alatt, melyekben közel háromezren sportolnak.
A VSD-nél töltött első öt hónap nagyon tartalmas volt és szerencsére sikerekkel is párosult, különösen a 2025-ös év első hónapjaiban. Kiemelkedő eredményeket értünk el, és ezek közül örömmel emelnék ki néhányat. Az atlétikai szakosztály sportolói a fedett pályás szezonban kezdték meg az év versenyeit, ahol Eszes Dániel 60 méteres gátfutásban országos bajnoki címet szerzett Nyíregyházán. Kiemelkedő teljesítményét tovább fokozza, hogy nemcsak a nagy riválisát tudta legyőzni, hanem mindezt egyéni csúccsal tette. Ez az eredmény kvalifikációt jelentett számára a fedett pályás Európa-bajnokságra, majd később a világbajnokságra is, ami egyértelműen mutatja, hogy rendkívül sikeres szezonon van túl, amiért külön gratuláció illeti Danit és felkészítőit – kezdte a beszélgetést Böőr Zoltán.

Több országos bajnoki cím megnyerésével indult az idei év
Ugyanilyen kimagasló eredményt ért el a tollaslabda szakosztály is: a VSD első alkalommal nyerte meg az országos csapatbajnokságot, méghozzá a sportág egyik legerősebb hazai csapata, a Pécs otthonában. Ez vegyes csapat, amely női és férfi játékosokból áll, magabiztos teljesítményt nyújtott egyéni és páros kategóriában is. Ezt a sikert egyéniben Sándorházi Vivien koronázta meg, aki nagy fölénnyel nyert egyéniben országos bajnoki címet. Vivien a napokban pedig az Európa-bajnokság elődöntőjébe is bejutott, végül bronzérmes lett, ami történelmi siker nemcsak a VSD , hanem a magyar tollaslabda életében is. A férfiaknál Könczöl Ádám megnyerte pályafutása első felnőtt bajnoki címét. Mindkét nem esetében a legerősebb hazai mezőny állt rajthoz, így ezek az eredmények különösen értékesek. Vegyes páros versenyszámban Sándorházi Vivien Kis-Kasza Mikivel párban újabb országos bajnoki címet nyert, így Vivien két, míg Könczöl Ádám és Kis-Kasza Miki is egyet-egyet nyert.

A szakosztály bázisát illetően is pozitív a kép: folyamatosan bővül, van utánpótlás, hiszen egyre többen szeretnének csatlakozni a VSD-hez, ami jól mutatja a klub stabilitását és szakmai színvonalát.
– Az asztalitenisz szakosztály sem maradt el a sikerekben. Márciusban Cegléden rendezték meg az egyéni országos bajnokságot, ahol András Csaba révén nyertünk országos bajnokságot. Csaba jelenleg a német Bundesligában „pallérozódik”, ami a futball világában egy topbajnoksággal lenne egyenértékű. Ez a nemzetközi tapasztalat láthatóan sokat hozzátett teljesítményéhez, amely rendkívül meggyőző volt a hazai mezőnyben. Érdekesség, hogy Csaba több egyesület közül választhatott, végül mégis a VSD színeiben indult, ami fontos visszajelzés az egyesület számára a szakmai munka elismeréséről, illetve az emberi oldal fontosságáról, mert Csaba számára ez is lényeges volt – emelte ki a szakmai vezető.
A kiemelt sportágak mellett a szabadidősportra, az utánpótlás-nevelésre is nagy hangsúlyt helyeznek
A beszélgetés során szóba került az is, hogy ezek a kiváló eredmények a támogatást illetően előnyösek az egyesület számára. Az említett három sportág – az atlétika, a tollaslabda és az asztalitenisz – mind kiemelt státuszban van, és ezekben nemcsak az utánpótlás-nevelés, hanem a felnőtt versenyzők eredményessége is hangsúlyos. Ez azt jelenti, hogy nemcsak hazai szinten kell jól teljesíteni, hanem a nemzetközi kvalifikációk elérése is fontos cél.
Böőr Zoltán öt hónapja tölti be a szakmai vezetői pozíciót, és ez idő alatt folyamatosan ismerkedik az egyesület működésével. Mint mondta, a VSD egy hatalmas sportegyesület, amit korábban dunakeszi lakosként. szülőként csak részben látott. Most viszont sokkal mélyebb betekintést nyert a különböző szakosztályok életébe, és bár még mindig van olyan terület, amit nem ismer teljesen, azt már most látja, hogy nagyon jó alapokkal rendelkezik az egyesület. Mint mondta: az infrastrukturális és személyi feltételek adottak, de folyamatos verseny van az élvonalbeli státusz megtartásáért, ezért nem lehet „hátradőlni”. A fejlődés folyamatos, és a cél az, hogy a VSD megtartsa kiemelt vidéki sportegyesületi státuszát, sőt, ha lehet, még magasabb szintre lépjen.
– A következő időszakban fontos számomra a hosszú távú tervezés. Jelenleg is zajlik az egyes szakosztályok működésének feltérképezése, van, ahol intenzívebb a részvétel, máshol pedig elegendő a folyamatos kapcsolattartás. A napi operatív feladatok mellett az egyik legnagyobb kihívás a szakmai és stratégiai célok összehangolása. Külön figyelmet kap a szabadidősport és a sportolói bázis bővítése is, hiszen a sportirányítás részéről egyre hangsúlyosabb elvárás, hogy az egyesület ne csak versenysportban, hanem a lakosság sportos életmódjának elősegítésében is aktív szerepet vállaljon. Ezért a VSD egyre több sporteseményt, rendezvényt szervez, amelyek szintén a szakmai vezető feladatköréhez tartoznak.
Tudatos építkezés, szakmai együttműködés felsőoktatási intézményekkel
Böőr Zoltán, a VSD szakmai vezetője fontosnak tartja, hogy a tehetséges sportolók megfelelő utánpótlási csatornákon keresztül a következő szintre léphessenek. Ennek érdekében egyre több együttműködés jön létre más sportegyesületekkel, felsőoktatási intézményekkel. Mint elmondta: az egyik legfrissebb ilyen megállapodást a Testnevelési Egyetemmel kötötték, melynek keretében a VSD helyszínt biztosíthat gyakorlati képzésekhez, kutatásokhoz, illetve lehetőséget nyújthat a sportolók számára egy hosszú távú karrierút kialakításához. A VSD tehát nemcsak az utánpótlásról, hanem a teljes sportolói életút támogatásáról is gondoskodik, az óvodától egészen az egyetemi szintig.
A beszélgetés végén Böőr Zoltán elmondta, jól érzi magát ebben az összetett, kihívásokkal teli pozícióban. Különösen inspiráló számára, hogy a labdarúgás világából kilépve most több sportág működésébe is betekintést nyerhet. Bár természetesen vannak még ismeretlen területek számára, ám arra törekszik, hogy minden szakosztállyal nyitott és segítő kapcsolatot alakítson ki. Hosszú távra tervez, és nem célja a gyors, indokolatlan változtatások bevezetése. Sokkal inkább egy tudatos, lépésről lépésre történő fejlődésben hisz, ahol a szakmaiság, az együttműködés és a sport iránti elkötelezettség a vezérelv.
Vetési Imre